Stackpole Electronics Inc. RSF1FB5K60
RSF1FB5K60 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1FB5K60
Brief Description
RES MO 1W 5.6K OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF1FB5K60.pdf
Availability of RSF1FB5K60
QUANTITY
RSF1FB5K60 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1FB5K60
Internal Part NumberEIS-RSF1FB5K60
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1FB5K60
Related LinksRSF1F, RSF1FB5K60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1FB5K60 Details Description
Related parts for RSF1FB5K60
FUSE BRD MNT 3.15A 125VAC RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 37COND 0.050 BLK 1000' datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 0805 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DAC7568 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V TO-3P datasheet.pdf