Stackpole Electronics Inc. RSF1FT4R42
RSF1FT4R42 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1FT4R42
Brief Description
RES MO 1W 4.42 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF1FT4R42.pdf
Availability of RSF1FT4R42
QUANTITY
RSF1FT4R42 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1FT4R42
Internal Part NumberEIS-RSF1FT4R42
Standard Package2,500
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1FT4R42
Related LinksRSF1F, RSF1FT4R42 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1FT4R42 Details Description
Related parts for RSF1FT4R42
COMP STORAGE PLSTC 11"L X 6.75"W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CABLE datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
150UF 400V 22X40MM 85C 15000H datasheet.pdf