Stackpole Electronics Inc. RSF1FT51R1
RSF1FT51R1 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1FT51R1
Brief Description
RES MO 1W 51.1 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF1FT51R1.pdf
Availability of RSF1FT51R1
QUANTITY
RSF1FT51R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1FT51R1
Internal Part NumberEIS-RSF1FT51R1
Standard Package2,500
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1FT51R1
Related LinksRSF1F, RSF1FT51R1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1FT51R1 Details Description
Related parts for RSF1FT51R1
LED YELLOW CLEAR 3SMD datasheet.pdf
RES 680 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.26A 233.1 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 16DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf