Stackpole Electronics Inc. RSF1FT5R62
RSF1FT5R62 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1FT5R62
Brief Description
RES MO 1W 5.62 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF1FT5R62.pdf
Availability of RSF1FT5R62
QUANTITY
RSF1FT5R62 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1FT5R62
Internal Part NumberEIS-RSF1FT5R62
Standard Package2,500
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1FT5R62
Related LinksRSF1F, RSF1FT5R62 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1FT5R62 Details Description
Related parts for RSF1FT5R62
MOSFET N-CH 500V 1.1A IPAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
LATCH HANDLE LOCKING L BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7.5A IPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 40POS STR SMD datasheet.pdf