Stackpole Electronics Inc. RSF1FTR221
RSF1FTR221 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1FTR221
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 0.221 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF1FTR221.pdf
Availability of RSF1FTR221
QUANTITY
RSF1FTR221 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1FTR221
Internal Part NumberEIS-RSF1FTR221
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.221
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1FTR221
Related LinksRSF1F, RSF1FTR221 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1FTR221 Details Description
Related parts for RSF1FTR221
FIXED IND 8.2MH 50MA 26 OHM TH datasheet.pdf
IC TXRX LEVEL SHIFT 3ST 56-VFBGA datasheet.pdf
RES MO 1/2W 12K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
FILTER SAW 1588.0MHZ SMD datasheet.pdf
GRIP TIE 6X.5" ORANGE datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 33W datasheet.pdf