Stackpole Electronics Inc. RSF1GB110R
RSF1GB110R picture photo
Mfg. Part Number
RSF1GB110R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 110 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF1GB110R.pdf
Availability of RSF1GB110R
QUANTITY
RSF1GB110R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1GB110R
Internal Part NumberEIS-RSF1GB110R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1GB110R
Related LinksRSF1G, RSF1GB110R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1GB110R Details Description
Related parts for RSF1GB110R
IC MOSFET DRIVER DUAL 5A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN F PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 80POS datasheet.pdf