Stackpole Electronics Inc. RSF1GB120R
RSF1GB120R picture photo
Mfg. Part Number
RSF1GB120R
Brief Description
RES MO 1W 120 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF1GB120R.pdf
Availability of RSF1GB120R
QUANTITY
RSF1GB120R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1GB120R
Internal Part NumberEIS-RSF1GB120R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1GB120R
Related LinksRSF1G, RSF1GB120R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1GB120R Details Description
Related parts for RSF1GB120R
FIXED IND 470UH 430MA 890 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2.5MM VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 5POS GOLD PCB datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 400A DO200AA datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
10POS, MIXED,TAB HSG,ASSY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf