Stackpole Electronics Inc. RSF1GB1K50
RSF1GB1K50 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1GB1K50
Brief Description
RES MO 1W 1.5K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF1GB1K50.pdf
Availability of RSF1GB1K50
QUANTITY
RSF1GB1K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1GB1K50
Internal Part NumberEIS-RSF1GB1K50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1GB1K50
Related LinksRSF1G, RSF1GB1K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1GB1K50 Details Description
Related parts for RSF1GB1K50
RES 6.98K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
BOARD EVAL ADP130 1.5V OUTPUT datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL SNAP SPDT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP 330MF 3.6V SURFACE MOUNT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 1.5A datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 2W 12V 83MA OUT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 150K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf