Stackpole Electronics Inc. RSF1GB30K0
RSF1GB30K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1GB30K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 30K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF1GB30K0.pdf
Availability of RSF1GB30K0
QUANTITY
RSF1GB30K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1GB30K0
Internal Part NumberEIS-RSF1GB30K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1GB30K0
Related LinksRSF1G, RSF1GB30K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1GB30K0 Details Description
Related parts for RSF1GB30K0
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
SSD 24GB SCSI datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf