Stackpole Electronics Inc. RSF1GB4K70
RSF1GB4K70 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1GB4K70
Brief Description
RES MO 1W 4.7K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF1GB4K70.pdf
Availability of RSF1GB4K70
QUANTITY
RSF1GB4K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1GB4K70
Internal Part NumberEIS-RSF1GB4K70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1GB4K70
Related LinksRSF1G, RSF1GB4K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1GB4K70 Details Description
Related parts for RSF1GB4K70
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6 M32 datasheet.pdf
CONN HEADR 76POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MPU SITARA 1.0GHZ 324NFBGA datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 970MA 80 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CAP FILM 8.2 NF 2.5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf