Stackpole Electronics Inc. RSF1GB510R
RSF1GB510R picture photo
Mfg. Part Number
RSF1GB510R
Brief Description
RES MO 1W 510 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF1GB510R.pdf
Availability of RSF1GB510R
QUANTITY
RSF1GB510R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1GB510R
Internal Part NumberEIS-RSF1GB510R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)510
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1GB510R
Related LinksRSF1G, RSF1GB510R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1GB510R Details Description
Related parts for RSF1GB510R
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MCU 16BIT 256K FLASH 144QFP datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 8SMD datasheet.pdf
THERMISTOR FLOAT SWITCH PPS .6A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220AC datasheet.pdf