Stackpole Electronics Inc. RSF1GB56K0
RSF1GB56K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1GB56K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 56K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF1GB56K0.pdf
Availability of RSF1GB56K0
QUANTITY
RSF1GB56K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1GB56K0
Internal Part NumberEIS-RSF1GB56K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1GB56K0
Related LinksRSF1G, RSF1GB56K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1GB56K0 Details Description
Related parts for RSF1GB56K0
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 2POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
MOD INLET/CB/MED FILTER 15A PNL datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 35W 28V NI-780S datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf