Stackpole Electronics Inc. RSF1GB750R
RSF1GB750R picture photo
Mfg. Part Number
RSF1GB750R
Brief Description
RES MO 1W 750 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF1GB750R.pdf
Availability of RSF1GB750R
QUANTITY
RSF1GB750R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1GB750R
Internal Part NumberEIS-RSF1GB750R
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1GB750R
Related LinksRSF1G, RSF1GB750R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1GB750R Details Description
Related parts for RSF1GB750R
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 50POS .156 X .140 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A/1.7A DL 12DFN datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB10 M25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
IC DSC 128KB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.6A 8SOIC datasheet.pdf