Stackpole Electronics Inc. RSF1JB300R
RSF1JB300R picture photo
Mfg. Part Number
RSF1JB300R
Brief Description
RES MO 1W 300 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF1JB300R.pdf
Availability of RSF1JB300R
QUANTITY
RSF1JB300R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1JB300R
Internal Part NumberEIS-RSF1JB300R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)