Stackpole Electronics Inc. RSF1JBR180
RSF1JBR180 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1JBR180
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 0.18 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF1JBR180.pdf
Availability of RSF1JBR180
QUANTITY
RSF1JBR180 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1JBR180
Internal Part NumberEIS-RSF1JBR180
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1JBR180
Related LinksRSF1J, RSF1JBR180 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1JBR180 Details Description
Related parts for RSF1JBR180
TUBE PVC 3AWG 300V CLR (6.32MM) datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
OSC TCXO 80.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS LONG LATCH SMD datasheet.pdf
RES 100 OHM 8W 0.02% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.3A SNT6A datasheet.pdf