Stackpole Electronics Inc. RSF1JBR180
RSF1JBR180 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1JBR180
Brief Description
RES MO 1W 0.18 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF1JBR180.pdf
Availability of RSF1JBR180
QUANTITY
RSF1JBR180 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1JBR180
Internal Part NumberEIS-RSF1JBR180
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1JBR180
Related LinksRSF1J, RSF1JBR180 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1JBR180 Details Description
Related parts for RSF1JBR180
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V NP0 1210 datasheet.pdf
OSC VCXO 270.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 12A 32VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 82 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf