Stackpole Electronics Inc. RSF1JBR240
RSF1JBR240 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1JBR240
Brief Description
RES MO 1W 0.24 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF1JBR240.pdf
Availability of RSF1JBR240
QUANTITY
RSF1JBR240 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1JBR240
Internal Part NumberEIS-RSF1JBR240
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.24
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1JBR240
Related LinksRSF1J, RSF1JBR240 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1JBR240 Details Description
Related parts for RSF1JBR240
RELAY GENERAL PURPOSE 115V datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 600MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 2.80V SOT143-4 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
TOOL DIE SET CRIMP SPT 4MM datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf