Stackpole Electronics Inc. RSF1JT1K50
RSF1JT1K50 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1JT1K50
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 1.5K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF1JT1K50.pdf
Availability of RSF1JT1K50
QUANTITY
RSF1JT1K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1JT1K50
Internal Part NumberEIS-RSF1JT1K50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1JT1K50
Related LinksRSF1J, RSF1JT1K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1JT1K50 Details Description
Related parts for RSF1JT1K50
CONN HDR BRKWAY .100 80POS RTANG datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 280MA 5.6 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 320VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 390PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47 OHM 15W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 590MA 450 MOHM datasheet.pdf