Stackpole Electronics Inc. RSF1JT1K50
RSF1JT1K50 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1JT1K50
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 1.5K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF1JT1K50.pdf
Availability of RSF1JT1K50
QUANTITY
RSF1JT1K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1JT1K50
Internal Part NumberEIS-RSF1JT1K50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1JT1K50
Related LinksRSF1J, RSF1JT1K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1JT1K50 Details Description
Related parts for RSF1JT1K50
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 69.8KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 950V 10A TO-247 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 30POS datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 25POS THRUHL datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPDT LV 8SOIC datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
SIZE 16 WIRE SPLICE RECEPTACLE datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf