Stackpole Electronics Inc. RSF1JT6R20
RSF1JT6R20 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1JT6R20
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 6.2 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF1JT6R20.pdf
Availability of RSF1JT6R20
QUANTITY
RSF1JT6R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1JT6R20
Internal Part NumberEIS-RSF1JT6R20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1JT6R20
Related LinksRSF1J, RSF1JT6R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1JT6R20 Details Description
Related parts for RSF1JT6R20
CONN PIN 22-26AWG 15GOLD CRIMP datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 1000V 15A TO247 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf