Stackpole Electronics Inc. RSF1JTR160
RSF1JTR160 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1JTR160
Brief Description
RES MO 1W 0.16 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF1JTR160.pdf
Availability of RSF1JTR160
QUANTITY
RSF1JTR160 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1JTR160
Internal Part NumberEIS-RSF1JTR160
Standard Package2,500
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.16
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1JTR160
Related LinksRSF1J, RSF1JTR160 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1JTR160 Details Description
Related parts for RSF1JTR160
CONN RECEPT CPC 3POS STD SER 3 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5K OHM 5% 25W datasheet.pdf
4.0 BOARD IN CONN. HSG. datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO201 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
LED COOL WHITE 6500K 82CRI 1212 datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf