Stackpole Electronics Inc. RSF1JTR270
RSF1JTR270 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1JTR270
Brief Description
RES MO 1W 0.27 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF1JTR270.pdf
Availability of RSF1JTR270
QUANTITY
RSF1JTR270 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1JTR270
Internal Part NumberEIS-RSF1JTR270
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1JTR270
Related LinksRSF1J, RSF1JTR270 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1JTR270 Details Description
Related parts for RSF1JTR270
MODULE SDRAM 512MB 168DIMM datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 437 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
SIDACTOR BI 6V 250A TO92 datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG BLK 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf