Yageo RSF200JB-73-0R91
RSF200JB-73-0R91 picture photo
Mfg. Part Number
RSF200JB-73-0R91
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.91 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF200JB-73-0R91.pdf
Availability of RSF200JB-73-0R91
QUANTITY
RSF200JB-73-0R91 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF200JB-73-0R91
Internal Part NumberEIS-RSF200JB-73-0R91
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.91
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF200JB-73-0R91
Related LinksRSF200JB, RSF200JB-73-0R91 Datasheet, Yageo Distributor
RSF200JB-73-0R91 Details Description
Related parts for RSF200JB-73-0R91
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3LVL 11POS 3.81MM datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 18POS datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BKWY 10POS datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 0.75A 6V CHIP 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf