Yageo RSF200JB-73-39K
RSF200JB-73-39K picture photo
Mfg. Part Number
RSF200JB-73-39K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39K OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF200JB-73-39K.pdf
Availability of RSF200JB-73-39K
QUANTITY
RSF200JB-73-39K Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF200JB-73-39K
Internal Part NumberEIS-RSF200JB-73-39K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF200JB-73-39K
Related LinksRSF200J, RSF200JB-73-39K Datasheet, Yageo Distributor
RSF200JB-73-39K Details Description
Related parts for RSF200JB-73-39K
CONN RCPT .100" 92POS DUAL TIN datasheet.pdf
MINI PV CTW 15AU 28-32 AWG datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 48LQFP datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A TO3 datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
POWER MOD 3PH BRIDGE 110A MTK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf