Yageo RSF200JB-73-3K6
RSF200JB-73-3K6 picture photo
Mfg. Part Number
RSF200JB-73-3K6
Brief Description
RES 3.6K OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF200JB-73-3K6.pdf
Availability of RSF200JB-73-3K6
QUANTITY
RSF200JB-73-3K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF200JB-73-3K6
Internal Part NumberEIS-RSF200JB-73-3K6
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF200JB-73-3K6
Related LinksRSF200J, RSF200JB-73-3K6 Datasheet, Yageo Distributor
RSF200JB-73-3K6 Details Description
Related parts for RSF200JB-73-3K6
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 10MM datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CTV 26C 26#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
TV 6C 6#12 SKT RECP datasheet.pdf
470UF 20V 16X25 105C RAD datasheet.pdf