Yageo RSF200JB-73-43K
RSF200JB-73-43K picture photo
Mfg. Part Number
RSF200JB-73-43K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 43K OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF200JB-73-43K.pdf
Availability of RSF200JB-73-43K
QUANTITY
RSF200JB-73-43K Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF200JB-73-43K
Internal Part NumberEIS-RSF200JB-73-43K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF200JB-73-43K
Related LinksRSF200J, RSF200JB-73-43K Datasheet, Yageo Distributor
RSF200JB-73-43K Details Description
Related parts for RSF200JB-73-43K
MOSFET RF N-CH 28V 11.5W NI-400S datasheet.pdf
SENS FIBER HIGH FLEX 3MM HEAD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE I 7.4UH N27 datasheet.pdf