Yageo RSF200JB-73-6R2
RSF200JB-73-6R2 picture photo
Mfg. Part Number
RSF200JB-73-6R2
Brief Description
RES 6.2 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF200JB-73-6R2.pdf
Availability of RSF200JB-73-6R2
QUANTITY
RSF200JB-73-6R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF200JB-73-6R2
Internal Part NumberEIS-RSF200JB-73-6R2
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF200JB-73-6R2
Related LinksRSF200J, RSF200JB-73-6R2 Datasheet, Yageo Distributor
RSF200JB-73-6R2 Details Description
Related parts for RSF200JB-73-6R2
Connector Receptacle USB - mini AB 2.0 OTG 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A SOT323 datasheet.pdf
LED CYAN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 20-SOIC datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 13-27V 2.3A datasheet.pdf
CONN QMA JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
RES 9.425K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
STUD, BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf