Stackpole Electronics Inc. RSF2FB1R00
RSF2FB1R00 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2FB1R00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 1 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF2FB1R00.pdf
Availability of RSF2FB1R00
QUANTITY
RSF2FB1R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2FB1R00
Internal Part NumberEIS-RSF2FB1R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2FB1R00
Related LinksRSF2F, RSF2FB1R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2FB1R00 Details Description
Related parts for RSF2FB1R00
IC OPAMP CFA 65MHZ 20SO datasheet.pdf
RES SMD 3.74 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TACTILE RECT BLUE/TRANS LENS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.3A 37 MOHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 31 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
IC FPGA 204 I/O 484BGA datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.9K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN HDR 50PIN GOLD RT ANG PCB datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf