Stackpole Electronics Inc. RSF2FB1R00
RSF2FB1R00 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2FB1R00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 1 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF2FB1R00.pdf
Availability of RSF2FB1R00
QUANTITY
RSF2FB1R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2FB1R00
Internal Part NumberEIS-RSF2FB1R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2FB1R00
Related LinksRSF2F, RSF2FB1R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2FB1R00 Details Description
Related parts for RSF2FB1R00
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
SHELF FOLD DOWN 18X18" BEIGE datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
500 TB SOCKET PIN STRIP datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf