Stackpole Electronics Inc. RSF2FB806R
RSF2FB806R picture photo
Mfg. Part Number
RSF2FB806R
Brief Description
RES MO 2W 806 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF2FB806R.pdf
Availability of RSF2FB806R
QUANTITY
RSF2FB806R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2FB806R
Internal Part NumberEIS-RSF2FB806R
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2FB806R
Related LinksRSF2F, RSF2FB806R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2FB806R Details Description
Related parts for RSF2FB806R
IC ADC 12BIT SER I/O 28-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 250VDC 1913 datasheet.pdf
JUMPER-H2728TR/C2065B/H2728TR 5" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 22VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 15M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf