Stackpole Electronics Inc. RSF2FBR681
RSF2FBR681 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2FBR681
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 0.681 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF2FBR681.pdf
Availability of RSF2FBR681
QUANTITY
RSF2FBR681 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2FBR681
Internal Part NumberEIS-RSF2FBR681
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.681
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2FBR681
Related LinksRSF2F, RSF2FBR681 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2FBR681 Details Description
Related parts for RSF2FBR681
RES 6.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK SYNC/JITTER CLEANR 48VQFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR VI BRICK IBC datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 250VAC QC TERM datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT-353 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 240VAC datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf