Stackpole Electronics Inc. RSF2FBR681
RSF2FBR681 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2FBR681
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 0.681 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF2FBR681.pdf
Availability of RSF2FBR681
QUANTITY
RSF2FBR681 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2FBR681
Internal Part NumberEIS-RSF2FBR681
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.681
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2FBR681
Related LinksRSF2F, RSF2FBR681 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2FBR681 Details Description
Related parts for RSF2FBR681
CAP CER 0.012UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
SWITCH DIP 1-POS SLIDE SMD 6V datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ SOT23-6 datasheet.pdf
IC MPU OMAP-35XX 600MHZ 515FCBGA datasheet.pdf
RES 360K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IO NICU MESHG PU V0 REC datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT PIN datasheet.pdf