Stackpole Electronics Inc. RSF2FT1R50
RSF2FT1R50 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2FT1R50
Brief Description
RES MO 2W 1.5 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF2FT1R50.pdf
Availability of RSF2FT1R50
QUANTITY
RSF2FT1R50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2FT1R50
Internal Part NumberEIS-RSF2FT1R50
Standard Package1,000
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2FT1R50
Related LinksRSF2F, RSF2FT1R50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2FT1R50 Details Description
Related parts for RSF2FT1R50
FIXED IND 330UH 1.8A 560 MOHM datasheet.pdf
IC OSC DL FX FREQ 66.667MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 50MA 8SOIC datasheet.pdf
TOOL NEST DIE HD SEAMLESS 8AWG datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
OSC MEMS 38.40MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 21 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.8PF 25V 0402 datasheet.pdf