Stackpole Electronics Inc. RSF2FT20R0
RSF2FT20R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2FT20R0
Brief Description
RES MO 2W 20 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF2FT20R0.pdf
Availability of RSF2FT20R0
QUANTITY
RSF2FT20R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2FT20R0
Internal Part NumberEIS-RSF2FT20R0
Standard Package1,000
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2FT20R0
Related LinksRSF2F, RSF2FT20R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2FT20R0 Details Description
Related parts for RSF2FT20R0
CONN HEADER .635MM 104POS DL SMD datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SO datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 405.84 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOD CBL 12FT OPEN END STRAIGHT datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 25 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS CABLE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf