Stackpole Electronics Inc. RSF2FT33K0
RSF2FT33K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2FT33K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 33K OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF2FT33K0.pdf
Availability of RSF2FT33K0
QUANTITY
RSF2FT33K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2FT33K0
Internal Part NumberEIS-RSF2FT33K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2FT33K0
Related LinksRSF2F, RSF2FT33K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2FT33K0 Details Description
Related parts for RSF2FT33K0
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 60A CHASSIS datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 7MM datasheet.pdf
TERMINAL WTL 4/2 STB datasheet.pdf
CIR BRKR 80MA 250VAC 80VDC datasheet.pdf
TWINAX PASS COPPER CABLE BLK 5' datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf