Stackpole Electronics Inc. RSF2FTR402
RSF2FTR402 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2FTR402
Brief Description
RES MO 2W 0.402 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF2FTR402.pdf
Availability of RSF2FTR402
QUANTITY
RSF2FTR402 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2FTR402
Internal Part NumberEIS-RSF2FTR402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.402
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2FTR402
Related LinksRSF2F, RSF2FTR402 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2FTR402 Details Description
Related parts for RSF2FTR402
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
IC DRVR VID TRPL SEL FLTR 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
OSC XO 2.56MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Socket 59 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
WING 50LB 8" datasheet.pdf