Stackpole Electronics Inc. RSF2FTR500
RSF2FTR500 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2FTR500
Brief Description
RES MO 2W 0.5 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF2FTR500.pdf
Availability of RSF2FTR500
QUANTITY
RSF2FTR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2FTR500
Internal Part NumberEIS-RSF2FTR500
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2FTR500
Related LinksRSF2F, RSF2FTR500 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2FTR500 Details Description
Related parts for RSF2FTR500
CAP FILM 0.015UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 40A TO220FP datasheet.pdf
OSC VCXO 13.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 850MA 35 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT SGL 19POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
RES 28K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 18COND 28AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 232MA 3 OHM SMD datasheet.pdf