Stackpole Electronics Inc. RSF2GB11K0
RSF2GB11K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2GB11K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 11K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF2GB11K0.pdf
Availability of RSF2GB11K0
QUANTITY
RSF2GB11K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2GB11K0
Internal Part NumberEIS-RSF2GB11K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2GB11K0
Related LinksRSF2G, RSF2GB11K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2GB11K0 Details Description
Related parts for RSF2GB11K0
IDC CABLE-AKN64A/ AE64M / X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 700MA 240 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT PIN datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 70MM datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 7.5V 10W datasheet.pdf