Stackpole Electronics Inc. RSF2GB130R
RSF2GB130R picture photo
Mfg. Part Number
RSF2GB130R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 130 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF2GB130R.pdf
Availability of RSF2GB130R
QUANTITY
RSF2GB130R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2GB130R
Internal Part NumberEIS-RSF2GB130R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)130
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2GB130R
Related LinksRSF2G, RSF2GB130R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2GB130R Details Description
Related parts for RSF2GB130R
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TVSOP datasheet.pdf
CONN SPRING 13POS SNGL .236 PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A DDPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CHISEL 30 2.5MM POWER PLUS 800 datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.100 50 POS datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL ST datasheet.pdf
HA-VIS FTS 3100-A datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 13POS THRUHL datasheet.pdf