Stackpole Electronics Inc. RSF2GB150R
RSF2GB150R picture photo
Mfg. Part Number
RSF2GB150R
Brief Description
RES MO 2W 150 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF2GB150R.pdf
Availability of RSF2GB150R
QUANTITY
RSF2GB150R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2GB150R
Internal Part NumberEIS-RSF2GB150R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)