Stackpole Electronics Inc. RSF2GB1K20
RSF2GB1K20 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2GB1K20
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 1.2K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF2GB1K20.pdf
Availability of RSF2GB1K20
QUANTITY
RSF2GB1K20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2GB1K20
Internal Part NumberEIS-RSF2GB1K20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2GB1K20
Related LinksRSF2G, RSF2GB1K20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2GB1K20 Details Description
Related parts for RSF2GB1K20
CONN HEADER VERT 6POS TIN PCB datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 512CPR 3MM datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 36SGL 3.18MM datasheet.pdf
RES 270 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf