Stackpole Electronics Inc. RSF2GB1K50
RSF2GB1K50 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2GB1K50
Brief Description
RES MO 2W 1.5K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF2GB1K50.pdf
Availability of RSF2GB1K50
QUANTITY
RSF2GB1K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2GB1K50
Internal Part NumberEIS-RSF2GB1K50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2GB1K50
Related LinksRSF2G, RSF2GB1K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2GB1K50 Details Description
Related parts for RSF2GB1K50
OPTOCOUPLER DUAL SCR-OUT 6-SMD datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 133MHZ 90BGA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/2.9V 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf