Stackpole Electronics Inc. RSF2GB20K0
RSF2GB20K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2GB20K0
Brief Description
RES MO 2W 20K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF2GB20K0.pdf
Availability of RSF2GB20K0
QUANTITY
RSF2GB20K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2GB20K0
Internal Part NumberEIS-RSF2GB20K0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2GB20K0
Related LinksRSF2G, RSF2GB20K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2GB20K0 Details Description
Related parts for RSF2GB20K0
IDC CABLE - MDM20H/MC20M/MDM20H datasheet.pdf
CAP CER 330PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LINEAR 8-DFN datasheet.pdf
LED CBI 4MM BI-LVL FLAT YW/BLANK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
SW SIDE ROTARY WIRELESS datasheet.pdf
CAP MICA 0.075UF 1% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
MICRO 100 F 24" RBW JACKP datasheet.pdf