Stackpole Electronics Inc. RSF2GB20K0
RSF2GB20K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2GB20K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 20K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF2GB20K0.pdf
Availability of RSF2GB20K0
QUANTITY
RSF2GB20K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2GB20K0
Internal Part NumberEIS-RSF2GB20K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2GB20K0
Related LinksRSF2G, RSF2GB20K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2GB20K0 Details Description
Related parts for RSF2GB20K0
VARISTOR 108V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.8A 30 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
6120 APPLIANCE INLET 15A 155C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 10 NF 1% 100VDC datasheet.pdf