Stackpole Electronics Inc. RSF2GB390R
RSF2GB390R picture photo
Mfg. Part Number
RSF2GB390R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 390 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF2GB390R.pdf
Availability of RSF2GB390R
QUANTITY
RSF2GB390R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2GB390R
Internal Part NumberEIS-RSF2GB390R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2GB390R
Related LinksRSF2G, RSF2GB390R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2GB390R Details Description
Related parts for RSF2GB390R
IDC CABLE- AKN50A/ AE50M / AKN50 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
EMITTER IR 935NM 50MA COAXIAL datasheet.pdf