Stackpole Electronics Inc. RSF2GB390R
RSF2GB390R picture photo
Mfg. Part Number
RSF2GB390R
Brief Description
RES MO 2W 390 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF2GB390R.pdf
Availability of RSF2GB390R
QUANTITY
RSF2GB390R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2GB390R
Internal Part NumberEIS-RSF2GB390R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2GB390R
Related LinksRSF2G, RSF2GB390R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2GB390R Details Description
Related parts for RSF2GB390R
IC MOSFET HS PWR SW 5A 8-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 11V 30A 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 60NS 48TSOP datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROGRAMMABLE 5032 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 VERT MT BLK 2.0" datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 270 OHM 16SOIC datasheet.pdf