Stackpole Electronics Inc. RSF2GB3R90
RSF2GB3R90 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2GB3R90
Brief Description
RES MO 2W 3.9 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF2GB3R90.pdf
Availability of RSF2GB3R90
QUANTITY
RSF2GB3R90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2GB3R90
Internal Part NumberEIS-RSF2GB3R90
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2GB3R90
Related LinksRSF2G, RSF2GB3R90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2GB3R90 Details Description
Related parts for RSF2GB3R90
RES SMD 1.4K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV NP0 2225 datasheet.pdf
IC CLK DVR PLL ZDB 1:10 24TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC P600 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf