Stackpole Electronics Inc. RSF2GB56R0
RSF2GB56R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2GB56R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 56 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF2GB56R0.pdf
Availability of RSF2GB56R0
QUANTITY
RSF2GB56R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2GB56R0
Internal Part NumberEIS-RSF2GB56R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2GB56R0
Related LinksRSF2G, RSF2GB56R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2GB56R0 Details Description
Related parts for RSF2GB56R0
JUMPER-H1507TR/A3049N/H1505TR 8" datasheet.pdf
JUMPER FOR 6MM TB ANG 75POS datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI 3SIP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 165CABGA datasheet.pdf
HOOK-UP 22AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-PULL datasheet.pdf
23+23 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
BRIDGE RECT 3A 600V KBPM datasheet.pdf