Stackpole Electronics Inc. RSF2GB6K20
RSF2GB6K20 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2GB6K20
Brief Description
RES MO 2W 6.2K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF2GB6K20.pdf
Availability of RSF2GB6K20
QUANTITY
RSF2GB6K20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2GB6K20
Internal Part NumberEIS-RSF2GB6K20
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2GB6K20
Related LinksRSF2G, RSF2GB6K20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2GB6K20 Details Description
Related parts for RSF2GB6K20
DC/DC CONVERTER 0.69-5.5V 88W datasheet.pdf
OPTOCOUPLER SGL DARL OUT 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 548-FCBGA datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 55POS GOLD datasheet.pdf
NON INSULATED BRAZED SEAM FORKS datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf