Stackpole Electronics Inc. RSF2GB910R
RSF2GB910R picture photo
Mfg. Part Number
RSF2GB910R
Brief Description
RES MO 2W 910 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF2GB910R.pdf
Availability of RSF2GB910R
QUANTITY
RSF2GB910R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2GB910R
Internal Part NumberEIS-RSF2GB910R
Standard Package200
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)910
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2GB910R
Related LinksRSF2G, RSF2GB910R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2GB910R Details Description
Related parts for RSF2GB910R
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
RES MO 1W 3.6K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
IC IO-LINK MASTER TXRX 24TQFN datasheet.pdf
ROUND SPACER M6 NYLON 3/8" datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS JAM NUT PIN datasheet.pdf